Infrazvuk a človek
Najnebezpečnejší infrazvuk je s f= 7 až 8 Hz. Pri tomto infrazvuku sa poškodzujú najmä bunky vo svaloch a v nervovom tkanive. Na infrazvuk sú zvlášť citliví aj reumatici. Účinky infrazvuku sa prejavujú ako pulzovanie v hlave a úplne znemožňujú akúkoľvek intelektuálnu prácu. Aj pri pomerne nízkych intenzitách vyvoláva u živých organizmov únavu, podráždenie, závrate, aj zvracanie. Spôsobuje závraty, pocity panického strachu a pri frekvencii 7 Hz dokonca smrť. Teda infrazvuky s veľmi vysokou energiou môžu zabíjať ľudí i živočíchy na väčšie vzdialenosti.
Pôsobenie intenzívneho infrazvuku na človeka vyvoláva jeho nefyziologické stavy, čím by mohlo dôjsť k rôznym haváriám, a teda zníženiu kvality dopravy. V železničných koľajových vozidlách je splnených veľa podmienok pre vznik infrazvuku.
Výhody infrazvuku pre človeka: Tým, že človek infrazvuk nepočuje, je chránený pred mnohými zdrojmi hluku. Umožňuje mu to napr. pokojný spánok, lebo neregistruje vlastný krvný obeh.
Využitie infrazvuku: Najčastejšie sa stretávame s ifnrazvukom priamo v domácnosti, keď používame diaľkový ovládač, tu sa ifnrazvuk používa na prenos kódovaných informácií.
Bibliografia:
ANONYMUS: Infrazvuk a človek. https://akotofunguje.hladas.sk/clanok/veda-a-technika/fyzika/co-je-zvuk-/124 (27.12.2010)
ANONYMUS: Infrazvuk a človek. https://referaty.atlas.sk/prirodne-vedy/fyzika-a-astronomia/27007/ultrazvuk-a-infrazvuk (27.12.2010)